ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Alanya'da Isparta Tanıtıldı...

        Türkiye’nin gül bahçesi Isparta’nın dağları, yaylaları, gölleri, doğal güzellikleri, milli ve tabiat parkları üzerinde birçok turizm faaliyeti gerçekleştirilebilmektedir. İlimizin özellikle kültür, inanç, kış, doğa ve sağlık turizminde öne çıkan turizm değerlerini katılımcı yönetim ve kollektif akıl anlayışı ile tanıtmak ve pazarlanmak turizm ekonomisi ve sürdürebilir turizm açısından büyük önem arz etmektedir. 
        
Türkiye’de turizmin 12 aya yayılabilmesi için yıllardır çalışmalar sürmektedir. Ülkemizin önemli turizm merkezlerinin başında gelen Alanya her yıl ağırladığı 94 farklı ülkeden yüzbinlerce turistin yanısıra, burada mülk sahibi olan ve sürekli burada ikamet eden yabancı ülke vatandaşlarıyla da dikkat çekmektedir. Bu noktada 35 farklı ülke vatandaşından 20.000’den fazla yabancı Alanya ve Mahmutlar Beldesi’nde sürekli ikamet etmektedir. Yeni Alanyalılar olarak nitelendirilen bu nüfusun yaş ortalaması 50 ve üzerindedir. Bu nüfusun büyük çoğunluğu sıcak yaz aylarında daha serin olan kendi ülkelerine dönmektedir. Bu noktada yaz aylarında yayla havası sunan Türkiye’nin Gül Bahçesi Isparta’nın turizmin sürdürülebilirliğinde önemli bir turizm aktörü olduğu düşünülmektedir. 
        
Bu kapsamda, kamu, üniversite, yerel yönetimler ve özel sektör işbirliği içerisinde Antalya’nın, Alanya İlçesinde yaşayan Türk ve yabancı ülkelerin oluşturduğu ICMM Kültür Merkezi temsilcilerine yönelik, İlimizde 26-27 Şubat 2013 tarihleri arasında Isparta Tanıtım Programı gerçekleştirilmiştir. 
        
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Alanya’da yaşayan yabancılara ulaşmak, Alanya’da yaşayanlara yönelik Isparta’yı bir turizm destinasyonu haline getirmek amacıyla 09 Mart 2013 günü Alanya Belediyesi Kültür Merkezi’nde Isparta’yı tanıtım günü düzenlenmesi hedeflenmiştir. Bunun için 06 Mart 2013 günü İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah KILIÇ ile Isparta Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Oğuz BAŞARAN’la birlikte Alanya’da bir dizi görüşmelerde bulunulmuştur.
        
İlk olarak ICCM Kültür Merkezi ziyaret edilmiş, Kültür Merkezi Başkanı Sayın Mesut GÜREŞ, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Abdullah KILIÇ ve beraberindeki heyeti büyük bir ilgiyle karşılamış, gün boyu heyetimize rehberlik etmiştir. 
        
Kültür Merkezi’nde Hollanda’dan Bay Ernst Meier (Alanya Hollanda Kilisesi yönetici/katip), Bayan Anita Enzles ve Nazir Alizadeh (ICCM Kültür Merkezi üyesi İran temsilcisi) hazır bulunmuşlardır. Heyetimizin beraberinde götürdüğü Isparta İli Tanıtıcı Yayınları ve Isparta’nın Gül Lokumu ev sahiplerince büyük beğeni ile kabul edilmiştir. Yayınlarımız Kültür Merkezi’nin kütüphanesinin en güzel noktalarında kendilerine yer bulmuştur.
        
ICCM Kültür Merkezi Başkanı rehberliğindeki heyetimiz, Cartier Seyahat Acentası’nı ziyaret etmiş, Isparta Tanıtıcı Yayınlarımız ve Gül Lokumu’ndan oluşan setimiz hediye edilmiştir. Acenta yöneticisi Sayın Murat Altun’ dan faaliyetleri hakkında bilgi alınmış, Isparta’nın da içinde yer alacağı tur programları hakkında kendisiyle fikir alışverişinde bulunulmuştur.
        
Heyetimiz daha sonra Alanya Bölgesi’nin İngilizce, Rusça ve Türkçe olmak üzere 3 dilde yayın yapan en etkin gazetesi Mahmutlar Gazetesi’ni ziyaret etmiş, yapılacak etkinlik ve çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir.
        
9 Mart 2013’te Alanya Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Isparta Tanıtım Programı için Kültür Merkezi Yöneticileriyle temaslarda bulunulmuş ve program için alanda düzenlemeler yapılmıştır.
        
Buradan Alanya Belediyesi’ne geçen heyetimiz Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Kemal DERE ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sayın Nimet ACIKURA tarafından karşılanmıştır. Çok olumlu geçen görüşmelerde Alanya’nın var olan turizm potansiyeli hakkında bilgiler alınmış ve Akdeniz’in terası konumundaki doğal klima alanı Isparta’nın, özellikle sıcak yaz aylarında Alanya’nın bir tamamlayıcısı olabileceği fikrine varılmıştır. Alanya Belediyesi ve Isparta’da turizmde söz sahibi kurumların ortak projeler yapabileceği, düzenlenecek festivallerde tanıtımlar yapılabileceği kararlaştırılmıştır.
        
İl Kültür Turizm Müdürlüğünce yapılacak organizasyon doğrultusunda 09 Mart 2013 Cumartesi günü Isparta’nın tanıtılması, açılacak standlar ve tanıtıcı yayınlar ile Isparta Belediyesi’nin halk oyunları gösterileriyle gerçekleştirilmiştir.

  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .