ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Online Film Çekim İzinleri


     15/10/2019 tarih ve 30919 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Film Çekim İzinleri ve Ortak Yapımlar Hakkında Yönetmelik” kapsamında;

Bakanlığımız Sinema Genel Müdürlüğü tarafından Yerli film yapımcılarının Valiliklere (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü) yapılacak olan çekim bildirimlerinin tüm illerde aynı şekilde ve daha hızlı yürütülmesi amacıyla “Online Film Çekim Bildirim Sistemi” hazırlanmış olup, yerli film yapımcıları bildirimlerin   https://cekimizni.ktb.gov.tr  adresi üzerinde yapabileceklerdir.

Yerli film yapımcıları, çekim bildirimlerini onaylanması/kabul edilmesinden sonra çekim bildirim formunu sistem üzerinde indirebileceklerdir. Çekim bildirimi, özel izin gerektiren mahaller söz konusu olduğunda o mahallin bağlı olduğu kamu kurumu veya kuruluşundan ayrıca izin alma zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

Bu hususlar doğrultusunda yerli film yapımcılarının  çekim izin başvuruları, 15/01/2021 tarihinden itibaren online olarak sistem üzerinde yapılacaktır.

Ayrıca çekimlerde dikkat edilmesi gereken hususlar: 

- Drone kullanılması durumunda, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden izin alınması,
- Camii, Medrese, Türbe, Cemevleri, Hamam gibi mekanlarda gerçekleşmesi durumunda,(Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün 11.04.2022 Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğünden izin alınması,
tarihli ve E.229843 sayılı yazısı)
- Kovada Gölü Milli Parkı, Kızıldağ Milli Parkı, Köprülü Kanyon Milli Parkı, Gölcük Tabiat Parkı, Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Başpınar Tabiat Parkı, Kasnak Meşesi Tabiat Koruma Alanında gerçekleştirilmesi durumunda ise, Tarım ve Orman Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü Isparta Şube Müdürlüğünden izin alınması gerekmektedir.
Yukarıda bahsedilen hususlara riayet edilmesi, 15.10.2019 tarihli ve 30919 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Film Çekim İzinleri ve Ortak Yapımlar Hakkındaki Yönetmelik" 
kapsamında; yapılacak olan çekimlerin senaryosundan kaynaklanabilecek hukuki her nev'i olumsuzluktan yapımcı firmanın sorumlu olması ve drone kullanılmaması kaydıyla Isparta Valiliğince izin verilecektir.