ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

“Türkiye’nin Gül Bahçesi” Isparta, EMITT Fuarı’nda!

Türkiye’nin, Doğu Akdeniz ve Avrasya’nın en büyük ve önemli turizm fuarı olan EMITT - Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 24-27 Ocak 2013 tarihleri arasında, toplam 11 salonda 70 ülkeden yaklaşık 5000 katılımcıyla, 60.500 m2’lik alanda TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi-Beylikdüzü / İstanbul’da gerçekleştirildi. 

Resmi açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY tarafından yapılan EMITT fuarına Isparta; elması, gülü tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile damgasını vurdu. 

Bu yıl toplam 315 m2’lik alanda Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) olarak Isparta, Antalya ve Burdur illerinin ortak katılım sağladığı fuarda, Isparta adına İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Aksu Kaymakamlığı, Isparta Belediyesi Halk Oyunları Ekibi ve Ağaç Oyma Kursu ürünleri, Eğirdir Belediye Başkanlığı, Yalvaç Belediye Başkanlığı, Güneykent Belediye Başkanlığı ve Gülbirlik Genel Müdürlüğü katılımları sağlandı. Ayrıca Barida Hotels ve Gelendost Belediye Başkanlığı Fuarda ayrı stantlarda ilimizi temsil etti.  

Gül diyarı Isparta, turizmin tüm dallarında verdiği hizmetleri EMITT Fuarı’nda tanıttı! Dağları, gölleri, ormanları, yaylaları, milli parkları ve tabiatı koruma alanları ile adeta cennetin yeryüzüne yansıması olan Isparta, turizmde öne çıkan tarihi ve tabii güzelliklerini dünyaya sundu.

Batı Akdeniz Bölgesi’nin cömert ili, Türkiye’nin gül bahçesi Isparta, adını uluslararası turizm alanında duyurmak için EMITT Fuarı’na katıldı. Dünyadaki gül yağı üretiminin yaklaşık yüzde 65’ini karşılayan Isparta, şimdi de dünyanın dört bir yanından gelen EMITT katılımcılarını tarihi ve doğal güzellikleriyle TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezinde karşıladı.

           Türkiye’nin elma üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini üstlenen, bu sayede adının önüne “Türkiye’nin meyve bahçesi” sıfatını da ekleyen Isparta, Davraz Kayak Merkezi, Yalvaç Pisidia Antiokheia Antik Kenti, Sütçüler Adada Antik Kenti, Yazılı Kanyon, Kızıldağ Milli Parkı, Eğirdir Gölü, Gölcük Gölü, Pınargözü Şelalesi, Aksu Zindan Mağarası gibi özgün güzellikleriyle dünya turizmi için bir cazibe merkezi olabileceğinin işaretlerini verdi.

Kış, kültür, inanç, doğa, spor ve mağara turizmi gibi pek çok alandaki iddiasını EMITT Fuarı aracılığıyla ortaya koyan Isparta, el sanatlarını, gül özlü gıda ve kozmetik ürünleri ile elma, elma suyu gibi yöreye özgü tatları da EMITT ziyaretçilerinin beğenisine sundu.

Aksu Kaymakamı İbrahim ÖZDEL, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah KILIÇ, Yalvaç Belediye Başkanı Tekin BAYRAM, Güneykent Belediye Başkanı Fahretdin GÖZGÜN, Gülbirlik Genel Müdürü Hasan ÇELİK ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut DEMİR’ den oluşan Isparta ekibi, kendilerine ayrılan alanda, DVD, broşür, harita ve 3 boyutlu fotoğraf albümü gibi tanıtım materyalleri ve yöreye özgü ürünlerle konuklarını ağırladı.

Standımızı Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Hüseyin ARICI, Düzce Valisi Sayın Adnan YILMAZ, Tekirdağ Vali Yardımcısı Sayın Turhan ÇUHADAR, Sapanca Kaymakamı Sayın Osman SARI ziyaret etmişlerdir. Ayrıca TRT Belgesel, TGRT, Kanal 7, Samanyolu Haber, World Travel Channel gibi ülkemizde ve dünyada yaygın izleyici kitlesine sahip TV kanalları ilimizin konu edildiği röportajlar yapmıştır.

Isparta standını ziyaret eden misafirlerle yakinen ilgilenilerek, fuar süresince standı kendilerine elma, elma suyu, çıtır elma, gül suyu, gül lokumu ve gül ürünleri ikram edildi. Bunlarla birlikte misafirlere Isparta'yı tanıtıcı broşürler de dağıtıldı.

Fuar süresince turizm sektörü içinde bulunan tur operatörleri, seyahat acenteleri, rehberler, doğa sporları dernekleri, kamp-karavan turizmi ve kayak sporu ile uğraşan işletmeler ile medya sektöründe yer alan TV, dergi ve gazetelerin turizm-gezi sayfalarının sorumluları ile Isparta’nın potansiyeli, Isparta’nın değerlerinin turlar ile pazarlanması vb. konularda bilgilendirmeler ve yıl içinde Isparta’da bazı program ve çalışmaların yapılması kararlaştırılmıştır.

Fuar süresince; Isparta Tanıtım DVD’si, Davraz Eurosport DVD’si, Karton Çanta, Karton Dosya, Harita, Davraz Broşürü, Türkçe-İngilizce Isparta Gezi Rehberi, Türkçe-İngilizce-Arapça Isparta Tanıtım Broşürü, Isparta İl Haritası Türkçe Eğirdir Gezi Rehberi, Türkçe-İngilizce Yalvaç Broşürü, 3 Boyutlu Foto Albümü, St. Paul Broşürü, 3 boyutlu magnet ve Isparta Afişi olmak üzere toplam 6.500 adet Tanıtıcı Doküman dağıtıldı. 

 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .