ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Türk Süsleme Sanatları ve Geleneksel El Sanatları Kursları Açılıyor...

        Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, Yaygın Kültür Eğitim Faaliyetleri kapsamında Türk Süsleme Sanatları ve Geleneksel El Sanatlarımızı tanıtmak ve yaşatmak, aslına uygun olarak öğretip, yeni elemanlar ve ustalar yetiştirerek gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla Müdürlüğümüz bünyesinde 2013 yılı içerisinde Türk Süsleme Sanatları ve Geleneksel El Sanatları Kursları açılacaktır.
        
Tezhip sanatı, Arapça “zeheb” (altınlamak) manasına gelir. Altın ve toprak boyalarla kağıt üzerine yapılan bu sanat, Türklerin İslamiyeti kabulü ile gelişim göstermiş, kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i en güzel şekilde süslemek amacıyla ise Türk sanatkârlarının elinde muhteşem eserler verilerek günümüze kadar ulaşmıştır. Doğada bulunan bitki ve geometrik şekillerin stilize edilerek yorumlanması ilkesine dayanır. Günümüzde hat levhalarının etrafını süslemede, dini ve sivil mimari eserleri tezyinlemek (süslemek) amacıyla kullanılmaktadır. 
        
Minyatür sanatı; Fransızca “miniatüre” yani küçük anlamına gelmekte olup tasvir sanatıdır. Kökeni Orta Asya’ya kadar uzanan, ilk örneklerine Uygur bezeklik duvarlarında rastlanılan bu sanat alanı, kitaplarda konu anlatımı, tarihi belge niteliği taşıması ve açıklayıcı özelliklerinden dolayı özellikle edebi ve ilmi kitaplarda yer bulmuştur. Doğada bulunan canlıların ışık, gölge ve perspektif kullanılmadan yapılan tasvirleri esasına dayanır. 
        
Ebru sanatı, Farsça “ab-ru” kelimesinden gelip suyun yüzü demektir. İlk örneklerine 9.yy da rastlanan bu sanat, kitre ile hazırlanan su üzerinde toprak boyalarla yapılan kâğıt süsleme sanatımızdır.
        
Geleneksel süsleme sanatlarımız, günümüzde seramik, kumaş, deri, ahşap gibi malzemeler üzerine uygulanarak oldukça zengin uygulama alanı bulmuştur.
        
Kurslara katılmak isteyenlerin; Nüfus Cüzdanı fotokopisi, iki adet vesikalık fotoğraf, Yabancı uyruklu kişilerden ikametgâh beyanı ve 18 yaşından küçük kursiyerlerin velisinden izin belgesi ile Müdürlüğümüz Kültür Şubesine şahsen müracaatı gerekmektedir. Kursiyer sayısı tezhip ve minyatür sanatları alanlarında 15, Ebru sanatı alanında ise 20 kişi ile sınırlı olup kurslar ücretsizdir. Kayıtlarımız 31 Aralık 2012 Pazartesi saat 17.00’ye kadar devam edecektir.

Kurs sonrasında kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı sertifika verilecektir.

Kurs Programı:

 Program/Kursun Adı TarihSüre 
 Ebru 19 Ocak-10 Haziran 2013 200 saat
 Tezhip  16 Ocak-10 Haziran 2013
 20 Eylül -23 Aralık 2013
 320 saat
 Minyatür 16 Ocak- 10 Haziran 2013
 20 Eylül- 23 Aralık 2013
 392 saat

        “Bir Milletin Sanatı O Milletin Kimliği Niteliğindedir” düşüncesiyle geleneksel sanatlara gönül verenleri bir çatı altında buluşturmak hedefimizdir. Sabır ve zarafetin mükemmel örneklerinin icra edileceği bu sanat alanlarında verilecek kurslarımıza tüm sanatseverleri beklemekteyiz.

İrtibat:
Zeliha ALAV-Geleneksel Türk Sanatları Uzmanı
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kat:4
Tel: (0246 )223 27 98 – 232 57 71/135

Kurs Başvuru Formu için tıklayınız...

  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .