ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

H.H.P. İl Halk Kütüphanesi ve Merkez Çocuk Kütüphanesi taşınıyor...

     Halen Gülistan Mahallesi Sosyal Tesisleri yanındaki kütüphane binasında hizmet vermekte olan Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi ile Merkez İplikçi Cami altında hizmet veren Merkez Çocuk Kütüphanesi, Kepeci Mahallesi 106. Cadde 1217 Sokak No:31 adresindeki yeni hizmet binasına taşınıyor.
    İI Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğünün birlikte hizmet vereceği, toplamda sekiz kat olan görkemli yeni hizmet binasının üç katı kütüphane olarak yapıldı. Yeni binaya taşınma, yerleştirme ve düzenleme işlemleri için 19 Ocak 2012 Perşembe gününden itibaren bir ay süreyle okuyucu hizmetine kapatılan İl Halk Kütüphanesi ve Merkez Çocuk Kütüphanesi. 20 Şubat 2012 Pazartesi günü yeni yüzüyle okuyucularına kavuşacak.
    Yeni Hizmet Binasının zemin katı Turizm Danışma, Enformasyon Merkezi ve Sergi Salonları, birinci katı Merkez Çocuk Kütüphanesi ve Okul Öncesi Bölümü, ikinci katı Serbest Okuma Salonu ve Ödünç Kitap Verme Bölümü, üçüncü katı İnternet ve Araştırma Bölümü, dördüncü ve beşinci katlar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, altıncı kat ise, Konferans Salonu olarak hizmet verecektir.
    2007 Yılında, zeminindeki oturmalardan kaynaklanan Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesinin eski binasındaki çatlaklıklar. Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü yetkililerince incelenmiş ve neticesinde binanın kullanılmasının sakıncalı olacağına dair rapor verilmişti. 2008 yılında Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi Merkezde bir yer bulunamadığı için Valilik kararıyla Gülistan Mahallesindeki Gülistan Halk Kütüphanesine
taşınmıştı.
    
2008-2011 yılları arasında Gülistan Mahallesinde hizmet veren İl Halk Kütüphanesinin okuyucuları artık eskisinden daha güzel, daha ferah ve daha kullanışlı bir kütüphaneye kavuşacaklar. Bir üniversite şehri olan güller diyarı Isparta'mıza, çağdaş bir görünümle ve fonksiyonel bir mekanla hitap edecek olan kütüphane, ulaşımın en kolay sağlandığı merkezi bir yerde hizmet vermesinin yanı sıra, kütüphanenin tamamı, baştan aşağı yeni malzemelerle donatılmış ve yeni yüzüyle hizmete açılmak üzere hazırlanıyor.
    
H.H.P. İl Halk Kütüphanesinin taşınmasıyla boşalacak olan kütüphane ise, Gülistan Halk Kütüphanesi olarak düzenlenip tekrar hizmet vermeye devanı edecektir