ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Nevruz-Bahar Bayramı Coşkuyla Kutlandı

ISPARTA’DA NEVRUZ-BAHAR BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

        Tüm Türkiye gibi Isparta’da da Nevruz- Bahar Bayramı Kutlamaları oldukça coşkulu geçti. Törenlere, önde gençlerin taşıdığı büyük bir Türk Bayrağı, arkasında Mehteran Takımı ve SDÜ Türkçe Topluluğu ile Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Kulübü öğrencilerinin taşıdıkları kendi ülke bayrakları hemen arkalarında içlerinde Isparta Valisi Sayın Ali Haydar ÖNER, Isparta Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya GÜNAYDIN, Vali Yardımcısı Sayın Atila DURMUŞ ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Abdullah KILIÇ’ın da bulunduğu yoğun katılımlı bir halk kitlesinin yer aldığı yürüyüş ile başlandı.

        Davetlilerin yerlerini almasından sonra Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından etkinliklere başlandı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaları Isparta Valisi Sayın Ali Haydar ÖNER ve Isparta Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya GÜNAYDIN gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından Sayın Vali ve Belediye Başkanı Nevruz ateşini beraber yaktılar. Nevruz Programı daha sonra SDÜ Halk Oyunları Kulübü’ nün sergilediği ( Aşuk-Maşuk, Dilenciler, Çoban) seyirlik oyunlar, Türkçe Topluluğu’nun sergilediği Kafkas Halk Dansları ve Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Kulübü’nün Bayrak Gösterileri ile devam etti. Nevruz konulu çeşitli şiirlerin öğrenciler tarafından okunmasının ardından, demir dövülmesi ve Nevruz ateşinden atlama etkinlikleri gerçekleştirildi.

        Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca düzenlenen Nevruz konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında İlde dereceye giren öğrencilere ödülleri verilmesinin ardından etkinlikler, Mehteran Takımının gösterileri ve yumurta tokuşturma, halat çekme, elma yeme gibi çeşitli yarışmalar ile son buldu.
        Etkinliklerden sonra katılan tüm davetlilere Belediye Başkanlığı’nca hazırlanan ikramlar sunuldu.