ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

“Türkiye’nin Gül Bahçesi” Isparta, 11-14 Şubat EMITT Fuarı’nda!

“Türkiye’nin Gül Bahçesi” Isparta, EMITT Fuarı’nda!

     Türkiye’nin, Doğu Akdeniz ve Avrasya’nın en büyük ve önemli turizm fuarı olan EMITT - Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 11-14 Şubat 2010 tarihleri arasında TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi-Beylikdüzü / İstanbul’da gerçekleştirildi.

    Resmi açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY tarafından yapılan EMITT fuarına Isparta; elması, gülü, kirazı ve halısı ile damgasını vurdu.

    Fuarda Isparta adına ayrılan 111 m2’lik alanda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Yalvaç Kaymakamlığı, Eğirdir Kaymakamlığı, Eğirdir Belediye Başkanlığı, Gelendost Belediye Başkanlığı, Sütçüler Belediye Başkanlığı, Gülbirlik Genel Müdürlüğü, Gülbudak Tarım ve Kroisos Lake Resort Otel ortak katılım sağlamıştır.

    Fuarda yaklaşık 70 bin kişinin ziyaret ettiği Isparta standı, fuara katılan iller arsında en iyi çıkış yapan iller kategorisinde birinciliği aldı.

    Gül diyarı Isparta, turizmin tüm dallarında verdiği hizmetleri EMITT Fuarı’nda anlattı! Dağları, gölleri, ormanları, yaylaları, milli parkları ve tabiatı koruma alanları ile adeta cennetin yeryüzüne yansıması olan Isparta, turizmde öne çıkan tarihi ve tabii güzelliklerini dünyaya sundu.

    Batı Akdeniz Bölgesi’nin cömert ili, Türkiye’nin gül bahçesi Isparta, adını uluslararası turizm alanında duyurmak için EMITT Fuarı’na katıldı. Dünyadaki gül yağı üretiminin yaklaşık yüzde 65’ini karşılayan Isparta, şimdi de dünyanın dört bir yanından gelen EMITT katılımcılarını tarihi ve doğal güzellikleriyle TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezinde karşıladı.

    Türkiye’nin elma üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini üstlenen, bu sayede adının önüne “Türkiye’nin meyve bahçesi” sıfatını da ekleyen Isparta, Davraz Kayak Merkezi, Yalvaç Pisidia Antiokheia Antik Kenti, Sütçüler Adada Antik Kenti, Yazılı Kanyon, Kızıldağ Milli Parkı, Eğirdir Gölü, Gölcük Gölü, Pınargözü Şelalesi, Aksu Zindan Mağarası gibi özgün güzellikleriyle dünya turizmi için bir cazibe merkezi olabileceğinin işaretlerini verdi.

    Kış, kültür, inanç, doğa, spor ve mağara turizmi gibi pek çok alandaki iddiasını EMITT Fuarı aracılığıyla ortaya koyan Isparta, el sanatlarını, gül özlü gıda ve kozmetik ürünleri ile elma, bal ve kekik reçeli gibi yöreye özgü tatları da EMITT ziyaretçilerinin beğenisine sundu.

    Isparta Valisi Ali Haydar Öner, Yalvaç Kaymakamı Nevzat Taşdan, Eğirdir Kaymakamı Halil Serdar Cevheroğlu, Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, Gelendost Belediye Başkanı Halim Kıyak, Sütçüler Belediye Başkanı Hüseyin Müftüoğlu, Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç ve Gülbirlik Genel Müdürü Bolat Tamer ile katılımcı kurum yetkililerinden oluşan Isparta ekibi, kendilerine ayrılan köşede, DVD, broşür, harita, 3 boyutlu fotoğraf albümü ve afiş gibi tanıtım ürünleriyle konuklarını ağırladı.

     Isparta Valisi Sayın Ali Haydar Öner, EMITT Fuarı hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Dünyada ve ülkemizde önemli bir marka ve adeta bir turizm borsası haline gelen EMITT Fuarı’na her yıl katılmaktan ve diğer katılımcılarla bir sinerji oluşturmaktan son derece keyif alıyoruz. Bu önemli Fuar süresince gerek turizm profesyonellerine gerekse diğer ziyaretçilere Isparta’yı tanıtarak ilimizi önemli bir tatil destinasyonu olarak görmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Isparta turizmini geliştirmek temel amacımızdır. Kayak tutkunlarının, tarih ve kültür severlerin, doğa ve spor düşkünlerinin, mağara ve kanyon meraklılarının, bitki ve kuş gözlemcilerinin unutamayacakları ve yeniden buluşmayı özleyecekleri yer, “Türkiye’nin gül bahçesi; Isparta” olacaktır. Ayrıca, tur operatörleri ve seyahat acentelerini, tur rehberlerini, ulusal ve uluslararası TV kanallarını, turizm dergilerini,  gazetelerin turizm köşe yazarlarını Isparta standında buluşturmayı amaçlıyoruz.” dedi.

    Fuar süresince standımız büyük ilgi gördü. Standımızı, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, Isparta’da görev yapmış olan Valilerimiz ve İstanbul Valisi Sayın Muammer Güler ziyaret etti. Oldukça samimi bir ortamda gecen ziyaretlerde renkli kareler ortaya çıktı.

    Isparta standını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY ağaçlarda asılı olan elmalardaki İngilizce “I Love You” ve “Canım Annem” yazılarını görünce hayranlığını gizleyemedi. Çok güzel orijinal bir düşünce olduğunu belirten Bakan GÜNAY; “Isparta elmaları İngilizce ve Türkçe konuşmaya başlamış. Bu tanıtım bakımından çok güzel bir düşünce, çok dikkat çekici olmuş. Ayrıca elma cipsi de çok güzel, ağızda hoş bir damak tadı bırakıyor ” dedi.

    Isparta'nın tanıtımı için burada olduklarını belirten Sayın Vali Ali Haydar ÖNER; “EMITT 2010 uluslararası fuarı binlerce kişi ve kurumun katılımıyla açıldı. Göğüs kabartan, çok hareketli bir fuar, Türkiye'nin özelliklerini ve güzelliklerin tanıtan bir fuar. Bizde Isparta olarak gülümüzle, elmamızla, kirazımızla, doğal kültürel varlıklarımızla, tarihi eserlerimizle, Eğirdirle, Davrazla bu fuarda yer almaktan mutluluk duymaktayız. Isparta geleceğe güvenli adımlarla yürüyor, bir yandan Davraz Kayak Merkezi, bir yandan Pisidia Antiokheia Ören Yeri, bir yandan Eğirdir, Kovada ve Gölcük Milli Parkları, Pınargözü Mağrası ve şelalesi, tarihi eserleri, ilçelerinin zenginlikleriyle, Isparta'nın güzellikleriyle Türkiye'nin yaşam kalitesi en yüksek yedinci ili olarak Isparta'da bu fuarda yer alıyor. Görenlerin, gezenlerin iyi bir fuar olarak değerlendirdiği görülüyor. Umarım Isparta'nın gelişmesine, tanıtılmasına artan ölçüde katkıda bulunan bir fuar olur. Ayrıca 26-28 Şubat 2010 tarihlerinde Davraz Kar festivalini yapıyoruz. Bu fuar o festivale de bir çağrı niteliği taşıyor. Isparta'ya gelenler, Isparta'yı görenler Isparta'yı sevecekler, yeniden dostlarıyla buluşmaya çalışacaklar” dedi.

    Isparta standını ziyaret eden bütün misafirlerle tek tek ilgilenen Vali Ali Haydar ÖNER ve Eşi Saadet ŞEN ÖNER, misafirlere Isparta'yı tanıtıcı ikramlarda bulundular.

    Ayrıca fuar süresince standı ziyaret eden misafirlere 9 ton elma, elma suyu, elma cipsi, gül suyu ve gül ürünleri ikram edildi. Bunlarla birlikte misafirlere Isparta'yı tanıtıcı broşürler de dağıtıldı.

    Fuar süresince; Isparta Tanıtım DVD’si, Davraz Eurosport DVD’si, Karton Çanta, KİT, Harita, Davraz Broşürü, Türkçe-İngilizce Yalvaç Broşürü, Türkçe-İngilizce Antiokheia Broşürü, Türkçe-İngilizce Devlethan Broşürü, Isparta Broşürü, Rusça Broşür, 3 Boyutlu Foto Albümü, St. Paul Broşürü ve Isparta Afişi olmak üzere toplam 19.000 adet Tanıtıcı Doküman dağıtıldı. 
    Isparta standına kurulan Elma-Matik cihazı ziyaretçilerin ilgisini çekti. Daha önce böyle bir uygulamayla karşılaşmayan ziyaretçiler, renk ve büyüklüğüne göre istedikleri elmaları tuşlayıp yeme imkânına kavuştular.

    Fuar için Bilir Tekstil’den temin edilen bindallı kıyafetleri de ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

Fuar süresince sayın Valimiz Ali Haydar Öner ile TRT-1, Engelsiz TV ve Airport TV kanallarında, Isparta’nın turizm potansiyeli ve turizm özelliklerinin anlatıldığı canlı yayınlar gerçekleştirildi.

    Değerli basın mensuplarımıza ve tüm halkımıza duyurulur.

 

Fuar için verdikleri katkılardan dolayı;

Isparta Belediye Başkanlığına,

Yalvaç Kaymakamlığına,

Eğirdir Kaymakamlığına,

Eğirdir Belediye Başkanlığına,

Gelendost Belediye Başkanlığına,

Sütçüler Belediye Başkanlığına,

Isparta Ticaret Borsasına,

Gülbirlik Genel Müdürlüğüne,

Gülbudak Tarım İşletmelerine,

Kroisos Lake Resort Otele,Sümer Halı A.Ş. Halı Fabrikası Müdürlüğüne,
Bilir Tekstil Gelinlik Moda Evine
Teşekkürler...

ISPARTA VALİLİĞİ
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
   • SütçülerStandı