ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kuva-yı Milliye ve Milli Mücadelenin Örgütlenişinin 90. Yılı kutlamaları Faaliyet Raporu

Kuva-yı Milliye ve Milli Mücadelenin Örgütlenişinin 90. Yılı kutlamaları kapsamında, 2009 Yılı içerisinde Valiliğimizce hazırlanan ve yapılan etkinliklere ilişkin faaliyet raporu :

1-İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Programı çerçevesinde Isparta Valiliği (İl Milli Eğitim Müdürlüğü-İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü) işbirliğiyle, Belediye Kültür Sinemasında şiir okunması ve tiyatro gösterisi yapılmıştır.


2-İlimiz Müze Müdürlüğü Etnografya sergi salonunda, SDÜ. Üniversitesi öğrencileri tarafından Geleneksel Türk El Sanatlarından (Tezhip-Hat-Minyatür-Dokuma) Karma Sergisi 22- 29 Mayıs 2009 tarihlerinde açılmıştır.


3-Milli Mücadele’de Isparta Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin Faaliyetleri Konulu Konferans, Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan BABACAN tarafından 22 Mayıs 2009 tarihinde verilmiştir.


4-Kuvayı Milliye ve Milli Mücadele Konulu Resim Şiir Komposizyon ve Hikaye yarışmaları ve yarışmaya katılan eserlerin tamamı İlimiz Müze Müdürlüğü Etnografya sergi salonunda 09-19 Kasım 2009 tarihlerinde sergilenmiştir. Dereceye giren eser sahiplerine ödülleri takdim edilmiştir.


5-Valiliğimiz ve Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı İşbirliğinde düzenlenen Kuvayı Milliye ve Milli mücadele konulu panel, SDÜ Fen Edb. Fak. Tarih Bölümü Başkanı Sayın Prof. Dr. Bayram KODAMAN, Selçuk Ünv. Eğt. Tarih Öğrt. ABD Başkanı Sayın Prof.Dr. Nuri KÖSTÜKLÜ, Pamukkale Ünv. Fen Edb. Fak. Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Ayfer ÖZÇELİK ve Afyon Kocatepe Ünv. Fen Edb. Fak. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık SARISAMAN tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde düzenlenmiştir.

6-Afyon Kocatepe Ünv. Fen Edb. Fak. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan BABACAN ‘nın çalışmalarıyla Isparta Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin Yazışma ve Karar Defteri” nin basımı gerçekleştirilmiştir.


7- Emekli Öğretmen ve Türkolog olan Sümer ŞENOL’ un Manzum Eseri  “Kuva-yı Milliye de Ispartalı Mahmut Efe” Destanı adlı kitabın basımı gerçekleştirilmiştir.

8- SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanlığı Öğrencileri tarafından, 10 Kasım 2009 tarihinde  “Biz Kuva-yı Milliyeyiz” konulu tiyatro oyunu, SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Merkezi Derslikler-Doğu Kampüsü’nde sergilenmiştir.


9- SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanlığı Öğrencileri tarafından, 29 Ekim 2009 tarihinde  “Biz Kuva-yı Milliyeyiz” konulu tiyatro oyunu, SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Merkezi Derslikler-Doğu Kampüsü’nde sergilenmiştir.

10- Isparta Valiliği (İl Milli Eğitim Müd.) ve Isparta Belediyesi Başkanlığının işbirliğinde, 28.05.2009 tarihli 10993 sayılı Valilik olurları ile, Isparta Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından Bursa ve Çanakkale illerine Çanakkale Şehitlerinin ziyareti gerçekleştirilmiştir.