ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

10-13 Aralık Travel Türkiye Fuarı

    Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan Travel Türkiye İzmir Turizm Fuar ve Konferansı, bu yıl 10 - 13 Aralık 2009 tarihleri arasında İzmir'de Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda gerçekleştirildi. Her yıl artan yabancı katılımcı ve satın almacıları ile Türk turizmciler için daha fazla iş fırsatı yaratan fuar ve konferansın, Avrasya Bölgesi ağırlıklı olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen satın almacılarla Türk turizm sektörü arasında verimli bir iletişim köprüsü olması hedeflenmiştir.


    İzmir’de düzenlenen ve 17 ülkenin turizmcilerini buluşturan Travel Türkiye İzmir Fuarı, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, KKTC Turizm Bakanı Sayın Ersan Saner, İzmir Milletvekili Sayın Erdal Kalkan,  İzmir Valisi Sayın Cahit Kıraç, Afyon Valisi Sayın Haluk İmga, Amasya Valisi Sayın Halil İbrahim Daşöz, Isparta Valisi Sayın Ali Haydar Öner, Manisa Valisi Sayın Celalettin Güvenç, Muğla Valisi Sayın Ahmet Altıparmak,  Osmaniye Valisi Sayın Celalettin Cerrah, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu, onur konuğu  Saraybosna Kantonu Başkanı Sayın Denis Zvizdic ile Onur Konuğu Denizli Valisi Sayın Yavuz Erkmen TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Başaran Ulusoy, sektör temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla açıldı. Açılış töreninde konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin ekonomisinin, turizminin gelişmesinin kendilerine büyük güven verdiğini belirterek Türkiye’nin desteğinin KKTC’nin en güçlü dayanağı olduğunu söyledi. İzmir’in sanayide, turizmde önemli merkezlerden biri haline geldiğine dikkat çeken Talat, “Kentin kalkınması, ekonominin gelişmesi için yapılacakları belirlemişsiniz ve yapılıyor.  Bu Türkiye’nin de kalkınması için önemlidir. Biz sadece bundan gurur duyarız. Ülkemizin dünya gücü olması ve eğer sorunu çözmeyi başarırsa daha sağlam bir birleşik KKTC en büyük hedefimizdir” dedi. 

 

    Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, yaptığı konuşmada Travel Türkiye İzmir Fuarı’nın bir çocuk gibi hızla büyüyüp geliştiğini, bu gelişmeyi çocuğunun büyümesini seyreden bir aile büyüğü gibi gururla, sevinerek izlediğini belirtti.

 

    Dünya Turizm Örgütü’nün 2009 yılı verilerine göre dünyanın önde gelen 10 turizm bölgesinden biri olan Türkiye’nin ziyaretçi sayısı ile 7., gelir itibariyle 8. sırada yer aldığını söylen Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, ekonomik krize rağmen Türkiye’nin 2009 yılını artışla kapattığını belirtti. Günay, İzmir’in turizm potansiyeline ülke ve dünya çapında dikkat çekmek için çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayarak, İzmir’de kurulacak Ege Medeniyetleri Müzesi için 2010 yılında çalışmalara başlayacaklarını bildirdi. Birkaç araziyi daha gezerek karar vereceklerini söyleyen Günay, 2010 yılı başında alt yapı çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

    İZFAŞ, Hannover-Messe International ve TÜRSAB işbirliğiyle organize edilen fuarın bu yıl 17 ülkeden 430 katılımcısı olmuştur. 13 Aralık 2009 tarihine kadar gezilen fuarda ABD, Almanya, Azerbaycan, Brezilya, Bosna Hersek, Ermenistan, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, İngiltere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Slovakya, Suriye, Tayland, Tunus ve Yunanistan katılımcı olarak yer almıştır. Onur konukları Denizli ve Saraybosna Kantonu (Bosna Hersek) olurken; Travel Türkiye İzmir’e yaklaşık 140 uluslararası turizm satın almacısı özel konuk statüsüyle geldi. 2008 yılında düzenlenen fuara 324 firma katılmış, dört gün süreyle gerçekleşen organizasyonu 34 ülkeden 12.534 kişi ziyaret etmiştir.

    Furar’da Isparta Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü adına 45 m2’lik yer ayrılmış, fuar süresince standımız büyük ilgi görmüştür. Standımızı, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, KKTC Turizm Bakanı Sayın Ersan Saner, Tanıtma Genel Müdürü Sayın Cumhur Güven Taşbaşı, TÜRSAB Yönetim Başkanı Sayın Başaran Ulusoy, Ertuğrul Günay’ın eşi Sayın Gülten Günay, Merkez Valisi Sayın Dr. Mustafa Tamer, Amasya Valisi Sayın Halil İbrahim Daşöz, Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucu Onursal Başkanı Sayın A. Kemal Baysak ve Edremit Belediye Başkanı Sayın Av. Tuncay Kılıç ziyaret etmişlerdir. 

 

Fuar süresince;

    Isparta Tanıtım DVD’si,  Davraz Eurosport DVD’si, Karton Çanta, KİT, Harita, Davraz Broşürü, Türkçe-İngilizce Yalvaç Broşürü, Türkçe-İngilizce Antiokheia Broşürü, Türkçe-İngilizce Devlethan Broşürü, Isparta Broşürü, Rusça Broşür, 3 Boyutlu Foto Albümü, St. Paul Broşürü ve Isparta Afişi olmak üzere toplam 13.000 adet Tanıtıcı Doküman dağıtılmıştır. 

 

    Fuarın 2. günü 11.12.2009 tarihinde İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Abdullah Kılıç ile Airport TV’de yarım saatlik bir canlı yayın gerçekleştirilmiştir. Fuarın son günü ise 13.12.2009 tarihinde TRT Turizm ve Belgesel Kanalı’nda İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Abdullah Kılıç ile 23 dakikalık bir canlı yayın gerçekleştirilmiştir. Her iki TV kanalında Isparta’nın turizm potansiyeli ve turizm özellikleri anlatılmıştır.