ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Erbil Spor Kulübü'nün Başarısı

02-11 Temmuz 2009 tarihleri arasında Güney Kore’de düzenlen Dünya Expo Taekwondo Şampiyonası’na Erbil Spor Kulübü, sporcuları ile birlikte katılmıştır.

Şampiyona öncesi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce İlimize ait İngilizce tanıtıcı yayınlardan 1700 adet Isparta Taekwondo İl Temsilcisi ve Erbil Spor Kulübü Başkanı Yaşar ERBİL’e, şampiyonada dağıtılmak üzere teslim edilmiştir. Yaşar ERBİL, verilen tanıtıcı yayınlar sayesinde ilimizin tanıtımına büyük katıda bulunulduğunu ifade etmiştir. 

Özellikle Yalvaç İlçesinde bulunan Pisidia Antiokheia Ören Yeri’ne gelen yabancı ziyaretçi sayısı Haziran 2008-Haziran 2009 tarihleri arasındaki dönemin Vatikan tarafından “Aziz Paul Yılı” olarak ilan edilmesiyle birlikte büyük ölçüde artmıştır.

 Yalvaç İlçesinde bulunan Pisidia Antiokheia Ören Yeri Roma döneminde Pisidia bölgesinin en önemli kentleri arasındadır. Kentin önemini fark eden Aziz Paul ilk vaazını burada vermiştir. Mozaik kaplamalı tabanı ile dikkat çeken Aziz Paul Kilisesi ilk vaazın verildiği yerde inşa edilmiştir.

En çok Güney Koreli turistler tarafından ziyaret edilen Antiokheia Ören Yerini ülkemizin önde gelen tur operatörleri tarafından düzenlenen turlarla 2008 Kasım ayından itibaren 2009 Nisan ayına kadar başta G. Kore’den 939, Fransa’dan 775, İtalya’dan 626, Amerika’dan 425 ve Almanya’dan 418 olmak üzere toplam 4211 yabancı uyruklu turist ziyaret etmiştir. Güney Kore’de düzenlenen Dünya Expo Taekwondo Şampiyonası sayesinde önümüzdeki dönemlerde bu rakamların daha da artacağı tahmin edilmektedir. 

Şampiyonada başarılı olan sporcularımıza 22 Temmuz 2009 Çarşamba günü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yerel basın mensuplarımız davet edilerek, İl Müdürümüz Abdullah KILIÇ tarafından Isparta tanıtım DVD’si ve kişisel gelişim kitapları hediye edilmiştir.