ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Bakanımız Ertuğrul GÜNAY Isparta'da

   KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI SAYIN ERTUĞRUL GÜNAY’ IN ISPARTA ZİYARETİ

                                    

12 Temmuz 2009 Pazar günü bir takım incelemelerde bulunmak üzere Isparta’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY, Valilik ziyaretinde turizm sektöründe yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY, sektörün bütününe katkı yapılması amacıyla turizm alanında çalışanların KOBİ desteklerinden yararlanması, turizm sektörünün ihracatçı sayılması, düşük mümessillerde turizm alanında çalışanların istihdam açısından kolay statüye kavuşturulması yönünde yeni bir çalışma içinde olduklarını belirtti. Bakan GÜNAY, ilgili bakanlıkların bazılarıyla çözümün eşiğine gelindiğini de söyledi. Tüm bölgelerde kış, sağlık, kongre ve termal turizm alanındaki yatırımların teşvik edileceğini söyleyen GÜNAY, teşvik konusunda yeni bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi ve son teşvik paketinde Türkiye`de kişi başına düşen Milli Gelir` i 1500 doların altında kalan az gelişmiş yörelerde her türlü turizm çalışmasına teşvik verileceği müjdesini verdi. Bakan GÜNAY “Geri kalan bütün bölgelerde de kış, sağlık, kongre ve termal turizmi alanındaki yatırımlar teşvik görecek” diye konuştu.

    

    Isparta Valisi Ali Haydar ÖNER ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah KILIÇ’ tan kentin turizm sorunlarına yönelik bilgi alan Bakan GÜNAY, “ Isparta Türkiye` nin en büyük turizm merkezinin hemen yanı başında, imkanları gittikçe gelişen yerleşim merkezlerimizden birisi. Isparta ve Antalya aynı coğrafyayı paylaşıyor. Buraya eksikleri giderip daha fazla tur düzenlenmesi sağlanacak. Antalya’ya gelenlerin kültür gezileri, doğa turizmi yapabilmeleri için çalışmalar yapacağız. Elimizden geldiği kadar yatırımlara, işletmelere destek olmaya çalışacağız” dedi. Davraz Kayak Merkezi’ne ziyaretinde ise bu merkezin önemine dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY, merkezin hem yaz hem de kış turizmine hitap edebilen coğrafyasının en iyi şekilde değerlendirileceğini kaydetti.

   

    Eğirdir İlçesini ziyaretinde yetkililerden ilçeyle ilgili bilgiler alan Bakan GÜNAY, Eğirdir' deki yapılaşmadan rahatsız olduğunu dile getirdi ve ''Geçmiş dönemlerde yapılan hatalar nedeniyle Eğirdir kötü bir görünüm kazanmış. Turizmde marka olacaksanız, yabancı turistlerin aradıklarına cevap verebilmelisiniz. Aksi takdirde kaybedersiniz'' diye konuştu.

    Eğirdir' de ki otellerin de kendilerine çeki düzen vermesi gerektiğini ifade eden GÜNAY, bu konuda gerekenlerin yapılacağını söyledi.

    Eğirdir' in ardından Yalvaç ilçesine geçen Bakan Ertuğrul GÜNAY, burada müzeyi ve Pisidia Antiocheia antik kentinin bulunduğu ören yerini ziyaret etti. Yalvaç Müzesi ziyareti sırasındaki müzedeki arkeolojik ve etnografik eserler hakkında bilgiler alan Bakan GÜNAY, daha sonra Pisidia Antiocheia Antik Kenti’ne geçerek Antik Kentin Kazı Başkanı, SDÜ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet ÖZHANLI’ nın rehberliğinde ören yerinde incelemelerde bulundu ve kent tarihi ile kentte devam eden kazı çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Pisidia Antiokheia Antik Kenti Nympheum’un güneyinde cadde üzerinde 2009 yılı kazı çalışmalarında ortaya çıkan Geç Bizans Dönemi Konutunda kurdele keserek, sembolik açılış gerçekleştiren Bakan GÜNAY kazı ekibinde bulunan öğrenciler ve işçilere başarılar diledi. Burada yaptığı konuşmada “Anadolu antik kalıntılar yönünden oldukça büyük bir zenginliğe sahip, hele bu konuya biraz meraklıysanız gittiğiniz her kasabada heyecanlanmamanız mümkün değil, ülkemizde çok sevindirici, heyecanlandırıcı ve aynı zamanda kaygı verici buluntular var. Anadolu’nun altında insanlık tarihinin onbinlerce yıl geriye giden bütün ayak izleri var, son yıllarda hep biz tahrip etmişiz diye düşünüyoruz ama her dönem kendisinden önceki dönemlerle ilgili bazı ihmallerde bulunmuş, biz bütün o geçmiş dönemlerin ihmallerini bir tarafa bırakarak, hepsine birden sahip çıkmaya çalışıyoruz. Anadolu topraklarının altında ne varsa hangi inançtan, hangi dönemden olursa olsun hepsi bizim şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının insanlık adına sahiplendiği emanetlerdir.” dedi.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

    Antik Kentte yaptığı incelemelerden sonra kazı evinde kazı ekibi tarafından sunulan ikramlar eşliğinde ekipte bulunanlar ve Yalvaç sakinleri ile bir müddet sohbet eden Bakan GÜNAY, Yalvaç Kaymakamlığı tarafından hizmete açılan Taşevi Plajı’nda hazırlanan akşam yemeğine katıldıktan sonra İlimizden ayrıldı.