ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

COVID-19 Kütüphane Hizmetleri Hakkında


     Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs (COVID-19), dünyada küresel çapta hızlı bir yayılım göstererek neredeyse tüm ülkeleri etkilemiş, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (salgın hastalık) olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda, ülkemizin de olumsuz yönde etkilendiği söz konusu salgından toplum olarak korunmak amacıyla, salgına yönelik birtakım tedbirler ivedilikle alınarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu tedbirlerin temelini ise hijyenin arttırılması ve virüse maruz kalmış vakalar ile temasın sınırlandırılması oluşturmaktadır.

     COVID-19 enfeksiyonunun ana bulaşma yolu damlacık ve temas yoluyladır. Kütüphaneler, kamuya açık kapalı alanlarda hizmet sunduklarından ve çalışma koşulları nedeniyle, çalışanlarına ve ziyaretçilerine COVID-19 bulaşması açısından risk taşıyan mekanlardır. Bu nedenle kütüphanelerde, COVID-19 ile mücadeleye yönelik gerekli önlemlerin uygulanması, ülkemizde salgının kontrol altına alınma sürecinde son derece önemlidir.

     Bu kapsamda COVID-19 salgınına karşı, Genel Müdürlüğümüze bağlı kütüphanelerimizde verilecek olan kütüphane hizmetlerine yönelik alınması gereken önlemler ...

Kütüphanelerde Alinmasi_Gereken_Onlemler.pdf