ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

H.H.P. İl Halk Kütüphanesi Mesai Saatleri

Bilgi ve kültürel mirasımızın devamlılığı ve toplumlar arasında paylaşım için kütüphanelerin varlığı son derece önemlidir. Çünkü kütüphaneler bilgiyi bünyesinde barındıran, onlara erişimi ve topluma yayılmasını sağlayan en önemli kurumlardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği “Muasır medeniyetler seviyesine çıkmak” ülküsüne ulaşmak için görev alan kurumlarımızdan birisi de Kütüphaneler’dir. Halk kütüphaneleri, toplumun her türlü bilgi gereksinimini karşılayan, bulunduğu yörenin kültürel-sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı sunan, çoğulcu kültürü destekleyen toplumsal kuruluşlardır.

Halkı kütüphanelere çekmek, kitap okuyan, bilgilenen ve aydınlanan bir toplum oluşturmak, kütüphaneleri ödev yapılan mekânlar konumundan çıkararak halkın tamamına hitap eden kurumlar haline getirmek ve halkın kütüphaneleri sahiplenmelerini sağlamaktır amacımız.

Her katı ayrı bir niteliğe sahip olan kütüphanemiz ülkemizdeki diğer kütüphanelere örnek teşkil edecek niteliktedir. Okul öncesi çocuk bölümü, çocuk kütüphanesi, Çalışma ve araştırma salonları ile temiz, sıcak ve huzurlu bir mekân arayan okuyucularımız, gerek gündemde olan konuları takip etmek, gerekse okuyucularımızın taleplerine önem vermek amacıyla her gün yenilenen kitap koleksiyonuyla kütüphanelerimiz istenen ve aranan her kitabın bulunduğu yerlerdir. Kütüphaneler arası ödünç alma, kitap ayırtabilme hizmetleri ise kütüphane hizmetlerimizde sınır tanımazlığın da göstergeleridir.

Eğitim Şehri Isparta’mızın Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi her geçen gün biraz daha zenginleşmekte olup, Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesinde yılsonu itibariyle 71.502 adet kitap mevcut olup, ödünç materyalden 94.525 kişi faydalanmıştır. Kullanıcı sayısı 261.860 kişi, Kütüphanenin üye sayısı 16.728 kişidir.

Her geçen gün artan yoğun okuyucu talebi üzerine Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanemiz, ulusal-dini bayram günleri gibi tatil günleri ile Pazar günü hariç 09.00-18.00 saatleri arasında olan mesai saati 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet vermeye başlamıştır.