ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Tanıtma Genel Müdürlüğü 2. Ulusal Fotoğraf Yarışması başladı : “Vizördeki Lezzetler”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Ulusal Fotoğraf Yarışmasının teması “Vizördeki Lezzetler” sloganı ile “Yeme-içme, mutfak kültürü ve gastronomi”. 

Yarışma teması kapsamında katılımcılar; Türk mutfağının asırlık gelenekleri, pişirme teknikleri, zengin sofra sunumları, coğrafi bölgelerin simgesi haline gelmiş yerel malzemeler ve onların üretim süreçleri, geleneği aktaran usta şefler, farklı bir stille yeniden yorumlayan genç yetenekler ve sadece Türkiye’de bulunabilecek lezzet keşifleri ile mutfak evrenimizi her açıdan ele almaya davet ediliyor. Ancak teslim edilecek çalışmalarda, mutfak kültürümüzün sanayileşmiş ve özünden uzaklaşmış yanlarından ziyade, zanaatkârlık, el emeği ve becerisi gerektiren, rafine örneklerin ve nesiller arasında aktarılan değerli gastronomik birikimin konu edilmesi bekleniyor.    

Bu yarışma ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tanıtımda sürdürülebilir bir marka değeri oluşturmak amacıyla 2014 yılında “Home of…/Ev-yurt” konseptiyle başlattığı küresel imaj kampanyasının alt segment kampanyalarından; “Ev Yapımı-Home Made” temasının desteklenmesi ve fotoğraf aracılığıyla dünyada öne çıkarmak istediğimiz gastronomik değerlerimizin tanıtılması hedeflenmektedir. 

Ülkemizin fotoğraf alanında yaratıcı işler üretme potansiyeline sahip bireylerinden, “Türkiye'nin tanıtım elçileri” olmaları ve bu perspektifle üretecekleri işleri paylaşmaları istenmektedir.  

Türkiye’nin zengin mutfak kültürünün yanında, yerel gıda üretim ve işleme geleneklerini, yurt dışından Türkiye’yi ilgiyle izleyen uluslararası gezginlere tanıtacak, hatta tatil ajandalarında Türkiye’ye yer açmak konusunda onları heveslendirecek, merak uyandırıcı kapsamlı bir görsel ve enformatif içeriği bir araya getirmesi amaçlanmaktadır.   

Bu arşivin ileride yemek kitabı ve hediyelik kartlar gibi ilgi çekici ürünler ve başvuru kaynaklarına dönüştürülmesi yoluyla da projenin katma değer yaratması planlanmaktadır. 

Kampanyanın ülkemiz insanları tarafından benimsenmesini sağlamanın yanı sıra, zengin bir görsel arşiv oluşturulması da yarışmanın amaçları arasındadır.  

Sayısal-renkli kategoride düzenlenen yarışmaya en çok 4 fotoğraf ile katılınabilir. Fotoğraflar online (çevrimiçi) olarak http://www.tfsfonayliyarismalar.org/yarisma_detay.asp?s=166 adresinden yüklenecektir. Yarışmaya son fotoğraf gönderim tarihi 1 Aralık 2015’tir. 

KTB Ulusal Yarışma Şartname Rvzyn 27 7