ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

"Mustafa Kemal Atatürk'ün Yurt Gezileri ve ISPARTA" konulu Konferans...

Isparta, Atatürk’ün Anadolu’da başlattığı Millî Mücadele’ye canıyla-malıyla tam destek vermiş, tüm Ispartalılar Kuvay-i Milliye ile bütünleşmiştir. Milli Mücadeleye Mustafa Kemal Paşa’nın safında giren Isparta, ilçeleriyle birlikte, 871 şehit, binlerce yaralı vermiş ve Büyük Zafer’i içtenlikle kutlayarak, Cumhuriyet’e aydınlık kucağını açmıştır. Atatürk, zaman zaman kendisini ziyarete gelen Isparta heyetine: “Sevgili Ispartalılara selamlarımı götürünüz. Bir fırsatını bularak şehrinize geleceğim, çorbanızı içeceğim...” demekteydi.

Atatürk, İzmir’den yola çıkarak, 6 Mart 1930 sabahı Eğirdir’e ulaşmıştır. Atatürk, Eğirdir Gölü’nü ve Can Ada’yı çok beğenmiştir. Atatürk, 6 Mart 1930 günü Kuleönü’nden Isparta’ya yolculuk yapmış ve saat 11.00 sularında Isparta’ya gelmiştir. Bugünkü Atatürk Bulvarı üzerinden yürüyerek doğruca Tümen Komutanlığı’na gelen Atatürk, buradan Valiliği ziyaret ederek, çeşitli heyetleri kabul etmiş ve dertlerini dinlemiştir. Burada büyük ve coşkulu bir şekilde karşılanmıştır. 6 Mart 1930 günü, Isparta’nın mutlu günlerinden birisi olması nedeniyle her yıl 6 Mart günü Atatürk’ün Isparta’ya gelişini anmak üzere kutlamalar yapılmaktadır.

            Valiliğimiz Kutlama Komitesince hazırlanan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Mart 1930 tarihinde İlimize teşriflerinin 85. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde; 6 Mart 2015, Cuma günü saat 14.00’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda Süleyman Demirel Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Okutman Serhat BAL tarafından “M. Kemal Atatürk’ün Yurt Gezileri ve ISPARTA” konulu bir konferans verilecektir.

 

  • 6martafis