ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

"Kütüphane-e Türkiye" Projesi ...

            Kültür ve Turzim Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğümüz ve Hacettepe Teknokent-Teknoloji Transfer Merkezi (HT-TTM) tarafından, Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülmekte olan “Kütüphan-e Türkiye Projesi”nin pilot uygulamasında, Isparta Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi de bulunmaktadır.

“Kütüphan-e Türkiye” adı verilen bu proje, Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın Küresel Kütüphaneler Girişimi tarafından desteklenmekte olup, ülkemizdeki halk kütüphanelerinin, vatandaşların gereksinim duydukları BİT imkanlarını engelsiz bir biçimde hizmete sunan ve en üst düzeyde yararlanabilecekleri bir çekim merkezi haline dönüştürülmesini hedeflemektedir. Böylelikle, başta toplumun dezavantajlı kesimleri olmak üzere, toplumun tamamının zengin internet bilgi ve iletişim kaynaklarından yararlanabilmesi, e-devlet uygulamalarına katılabilmesi ve bunun bir sonucu olarak, toplumun hayat standardında gelişme sağlanması nihai amaç olarak belirlenmiştir.

Proje kapsamında yer alan halk kütüphanelerinin e-devlete açılan birer “kapı” olması, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) imkanlarına ve okur-yazarlığına sahip olmayan vatandaşlara halk kütüphaneleri aracılığıyla uzaktan ve yerinde ücretsiz BİT eğitimlerinin verilmesi, kütüphane çalışanlarının birer BİT eğiticisi haline getirilmesi ve bu çabaların sürdürülmesi konusunda proje savunucusu olarak yetiştirilmesi projenin temel hedefleridir. Ayrıca Planlama ve Pilot Uygulama Projesinin tüm faaliyetlerinin yürütülmesi sırasında elde edilecek deneyim ve geri bildirim esas alınarak, Türkiye’deki tüm halk kütüphanelerinde benzer faaliyetlerin uygulanabilmesini hedefleyen bir Ülke Projesi teklifi hazırlanacak, Ülke Projesi için bir taraftan Bill ve Melinda Gates Vakfı’na yeni hibe başvurusu yapılırken, diğer taraftan da proje faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için, projenin ülkemizdeki diğer ulusal çaplı proje ve stratejilere entegre edilebilmesi için çalışmalar yapılacaktır.

“Kütüphan-e Türkiye” Projesi kapsamında, Türkiye’de seçilen pilot 26 İl halk Kütüphanesi arasında yer alan Isparta Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphane’si de projenin uygulanması konusunda faaliyete geçerek ilk etapta bilgisayar bilmeyen Kadın Girişimcilerle iletişime geçerek eğitim çalışmalarına başlamıştır. Ücretsiz Bilgisayar eğitiminin verileceği ve içeriğini aşağıdaki konuların oluşturduğu eğitim paket hizmete sunulacaktır. Ücretsiz Bilgisayar eğitimi günde 2’şer saat olmak üzere haftada 10 saat süreyle verilecektir.

Bilgisayar Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş

-          Microsoft Office Word, Excel ve Powerpoint Eğitimi

-          Web Sayfası Tasarımı

-          Elektronik Posta Uygulamaları

-          E-devlet ve SGK Uygulamaları

-          Özgeçmiş (CV) Hazırlama Eğitimi

     Ayrıca, “Kütüphan-e Türkiye” Projesi  için özel olarak hazırlanan Bilgisayar Destekli Online İnteraktif İngilizce Eğitimi EDO (English Discoveries Online) ;  projeye dahil olan 26 İl ve İlçe Halk Kütüphanesi arasından seçilen 15 Halk Kütüphanesi için  özel olarak hazırlanmıştır. Pilot olarak uygulanacak olan Bilgisayar Destekli Online İnteraktif İngilizce Eğitimi için seçilen bu 15 Kütüphane arasında yer alan Isparta Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi, bu konuda da faaliyete geçerek 800 kişilik kontejanı olan bu eğitim paketini de hizmete sunmuştur. Kullanıcılar kütüphanemize gelerek bütün bu eğitimlerden ücretsiz olarak yararlanabilir.

 
  • IMG_7870
  • IMG_7873
  • IMG_7884
  • IMG_7888
  • IMG_7889
  • IMG_7893
  • IMG_7896