ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

ESKİ SİNEMA AFİŞLERİNDEN YILLANMIŞ HAYATLARA

Sinema sanatının ülkemizde yerleşmesinde tartışmasız en önemli mekândır Yeşilçam.  Bazen tebessüm, bazen gözyaşı ile seyre doyulmayan bu sokakta hayat bulan ölümsüz eserler, özlemli bir yolculuk olur hatıralarımıza.
 
Belgin Doruk, Türkan Şoray, Ayhan Işık, Sadri Alışık gibi sinema tarihimizde iz bırakmış nice sanatçının unutulmaz eserleri sinemanın yıllanmış afişlerinde yaşıyor artık.
 
‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, ‘Kerem ile Aslı’, ‘Leyla ile Mecnun’ ve ‘Çalıkuşu’  afişlerinde yeniden canlanıyor hatıralarımızın dumanında kaybolan en temiz sevgiler.
 
‘Hababam Sınıfı’, ‘Orta Direk Şaban’, ‘Turist Ömer’de özleniyor yitirilmeye yüz tutmuş değerler ve saf dostluklar.
 
‘ESKİ YEŞİLÇAM FİLMLERİ SERGİSİ’
Günümüzde sinemamızın adeta albümünü oluşturan afişler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, yaşamlarımızdan izler bulduğumuz nostaljik bir yolculuğa çağırıyor bizleri.
 
Sinema ve tiyatromuzun en geniş afiş koleksiyonuna sahip olan Bakanlık, eski sinema afişlerinden oluşan seçmeleri yurt içi ve yurt dışında düzenlenen çeşitli sergilere taşıyor.
 
Saraybosna, Ankara ve İstanbul’un çeşitli mekanlarında geçtiğimiz yıllarda 13 kez sergiye çıkartılan afişler nostalji arayışındaki küratörlerin ilgi odağı.
 
İlk kez ‘Türk Sinema Afişleri Sergisi’nde meraklılarıyla buluşan yerli ve yabancı filmlere ait eski afişler yıllar içerisinde ‘Türkan Şoray Film Afişleri Sergisi’, ‘Ödüllü Türk Film Afişleri Sergisi’, ‘Marilyn Monroe Film Afişleri Sergisi’, ‘Eski Türk Filmleri Afiş Sergisi’, ‘Türk Filmleri Afiş Sergisi’ ve ‘Yerli Film Afişleri Sergisi” isimleriyle değişik mekânlarda ziyarete açıldı.
 
Şimdi ise sinemamızın unutulmaz eserlerine ait 30 röprodüksiyon “Eski Yeşilçam Filmleri Sergisi” ile Ankara’da ziyarete açılıyor.
 
Tarihi belge niteliğindeki bu afişlerin röprodüksiyonlarını (fotoblok baskı) sanatseverlerle buluşturan Bakanlık, bu sergilerin 14’üncüsünü Bilkent Center AVM ortaklığıyla gerçekleştiriyor.
 
Yeşilçam’ın birbirinden kıymetli afişleri arasında ziyaretçileri nostaljik bir yolculuğa çıkaracak sergi, 21-28 Mart tarihleri arasında, Bilkent Center Alışveriş Merkezi’nde düzenlenecek.
 
Sergiye sunulacak afişler ise; ‘Sarmaşık Gülleri’, ‘Deprem’, ‘Kanlı Nigar’, ‘Halıcı Kız’, ‘Boş Beşik’, ‘Çiçek Abbas’, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, ‘Kerem ile Aslı’, ‘Hababam Sınıfı’, ‘Orta Direk Şaban’, ‘Çalıkuşu’, ‘Leyla ile Mecnun’, ‘Turist Ömer’,  ‘Samanyolu’, ‘Şoför Nebahat’, ‘Yedi Kocalı Hürmüz’, ‘Kezban Roma’da’, ‘Canım Kardeşim’, ‘Beklenen Şarkı’, ‘Kara Gözlüm’, ‘Yarım Kalan Saadet’, ‘Devlerin Aşkı’, ‘Keşanlı Ali Destanı’, ‘Dila Hanım’, ‘’Mağrur Kadın’, ‘Oyun Bitti’, ‘Şenlik Var’, Yalnızlar Rıhtımı’, ‘Küçük Hanımın Şoförü’ ve ‘Dudaktan Kalbe’.
 
“HALICI KIZ” KOLEKSİYONUN EN ÖNEMLİ AFİŞİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1949 yılından günümüze derleme, satın alma ve bağış yoluyla edinilen 28 bin afişle en geniş koleksiyona sahip.
 
Ticari, siyasi, eğitim, reklam ve toplantı afişlerinin de içlerinde yer aldığı koleksiyonun 7 bin adedini sinema ve tiyatro afişleri oluşturuyor.
 
Bakanlığın koleksiyonunda yer alan ve sayısı yaklaşık 12 bin olan lobi afişleri ise teknolojinin gelişmesiyle yerini günümüz sinema salonlarındaki küçük ekranlarda izlediğimiz fragmanlara bıraktı. Eski sinemaların lobilerinde yer alan bu küçük pano afişleri artık tarihten izler taşıyan koleksiyonun önemli birer parçası.
 
Muhsin Ertuğrul’un çektiği sinema tarihimizin ilk renkli Türk filmi “Halıcı Kız” ise bu orijinal koleksiyonun en önemli afişlerinden.
 
 
  • afis1
  • afis2
  • afis6