ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mayıs Müzeler Günü...

1982 yılından 2011 yılına kadar her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanmakta olan Müzeler Haftası,  2011 yılından bu yana 18 Mayıs’ta “Müzeler Günü” olarak kutlanmaktadır. Dünya kültür mirasının korunması ve Müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) tarafından tüm dünyada 18 Mayıs günü “Müzeler Günü” olarak ilan edilmiştir.

ICOM Milletlerarası Müzeler Konseyince 2016 yılı Müzeler Günü ana teması “Müzeler ve  Kültürel Peyzaj” dır.

Bu ana tema, müzelerin sadece koleksiyonlarına karşı değil, aynı zamanda şehirler, köyler ve ait oldukları topluluklar dahil çevrelerine karşı sorumluluklarının da altını çizmekte ve onları hem kendi koleksiyonlarını hem de çevrelerindeki kültürel ve doğal mirası öne çıkarmaya ve hakkında konuşmaya çağırmaktadır. Bu temanın anlamı; “her kategoriden müze, insanlar ve onların çevreleri arasındaki bağı güçlendirerek sürdürülebilir gelişmelere katkıda bulunabilir.” demektir.

Müzeler ve Kültürel Peyzajlar, teması  müzeleri, farkındalık yaratmaya, kendi coğrafi bölgelerinin elçileri olmaya ve kültürel ve doğal mirası aktif bir şekilde korumaya çağırmaktadır.

Bu kapsamda Isparta da 3 müzemiz bir ören yerimiz hizmet vermektedir. 2016 yılı itibariyle Isparta Müzemizde toplam 19.856, Yalvaç Müzemizde 30.610, Uluborlu Müzemizde de 35 olmak üzere toplam 50.501 eser tarihimizi, geçmişimizi ve bu toprakların zenginliğini sergilemektedir.

2015 yılında müzelerimizi ve ören yerimizi 18.052 yerli, 10.737 yabancı ziyaret etmiştir. Ayrıca Pisidia Antiokheia Antik Kenti din turizmi kapsamında ayinlerde yapılmaktadır.

Isparta ve Yalvaç Müze Müdürlükleri ortaklığında hazırlanan “Müzeler Günü” kutlamaları 18 Mayıs 2016 Çarşamba günü, saat 10.00’da çeşitli etkinliklerle İlimiz, Yalvaç İlçesi Müze Müdürlüğünde kutlanacaktır.

 
  • müzegünü.davetiye
  • müzegünü.program