ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Pisidia Antiokheia Antik Kenti Kazı Çalışmaları Başladı.

Ülkemiz ve İlimizin tanıtılmasında önemli katkılarda bulunan tarihi ve kültürel değerleri arasında olan, ülkemizin inanç turizmi merkezlerinden olan, her yıl 35.000 ila 40.000 arasında yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Yalvaç İlçesindeki Pisidia Antiokheia Antik Kentinde kazı çalışmalarına 01/05/2008 tarihli ve 2008/13629 sayılı Bakanlar Kurulunun kararı ile Süleyman Demirel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet ÖZHANLI Başkanlığında bir ekip tarafından başlanılmıştır. 2008 yılından bugüne kadar gerçekleştirilen kazı çalışmaları için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün girişimleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığından 2008-2014 yılları arasında toplam 1.002.009,39 TL’lik ödenek kullanılmıştır.

İlimiz Yalvaç Pisidia Antiokheia Antik Kenti kazı çalışmaları, Bakanlığımız ve Süleyman Demirel Üniversitesi adına Prof. Dr. Mehmet ÖZHANLI başkanlığında ekip üyeleri ile çevre düzeni, koruma, restorasyon, konservasyon, ve yayın ağırlıklı olarak 2015 yılında da devam ettirilmesi uygun görülmüştür. Pisidia Antiokheia 2015 kazı çalışmaları 5 Haziran - 10 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.          

            Bu yıl kazı çalışmalarına 2013 yılında başlanılmış ve tamamlanmamış Atrium evde, yine 2012 yılında kazılmaya başlayan ve devam eden Aedilicus Tepe’sinde bulunan Kilise’de ve Tiyatro’nun güneyindeki caddede kazı çalışmaları devam edecektir. Men Tapınağı’nda temizlik ve düzenleme çalışmaları yapılacaktır. Antik Kentte açığa çıkarılan ve kentin teritoriumunda bulunan yapıların belgelenmesine, kazı deposunda ve Yalvaç Müzesi’nde bulunan Antiokheia’ya ait eserlerin katalog çalışmalarına devam edilecektir. Ayrıca Yalvaç ilçesinde yapılarda kullanılmış olan kente ait malzemelerin de bir katalog çalışması yapılacaktır.