ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Telif Hakkından Okuyucu Denetimi İşbaşında

Kültür ve Turizm Bakanlığının başlattığı uygulama ile vatandaşlar bandrollerin gerçekliğini denetleyebilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Bandrol sorgusu için hazırlanan uygulaması iOS ve Android tabanlı tüm akıllı telefonlara indiriliyor. Telefonun kamerasıyla  bandrol üzerindeki karekod okutularak ya da bandrol seri numarası manuel olarak girilerek sorgulama yapılabiliyor.

Halihazırda bandrol uygulaması çerçevesinde kitaplara ilişkin künye bilgileri Telif Hakları Genel Müdürlüğü veri tabanında bulunuyor ve akıllı telefonlar aracılığıyla yapılacak sorgulama sonucunda kitaba ilişkin olarak bu veri tabanında yer alan eser adı, eser sahibi ve yayınevi bilgilerine erişebilecek, usulsüz veya sahte bandrol kullanımı olup olmadığı tespit edilebilecek.

İlk aşamada 81 ilde bandrol denetiminden sorumlu 4 bin 420 İl Denetim Komisyonu üyesinin kullanımına sunulacak uygulama, etkinlik, tutarlılık ve performans bakımından değerlendirildikten sonra tüm akıllı telefon kullanıcılarının erişimine açılacak.

Kullanıcılar sorgulama sonuçlarını online olarak Denetim Komisyonu Başkanlıklarına gönderebilecek. Kullanıcılar tarafından yapılacak geri bildirimler, denetimlerin planlanmasına yön verecek.

Projenin bir sonraki aşamasında, müzik ve sinema eserlerinin bandrol sorgusu da bu uygulama üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Isparta İl Denetim Komisyonu da 2010-2015 yılları arasında İlimizde korsan kitaplarla mücadele de oldukça büyük bir başarı sağlamıştır. Mücadele kapsamında 96 işyerinde denetim yapılmış, yapılan denetimlerde 25 işyerinde suç unsuru 8616 adet korsan kitap tespit edilmiştir. İl Denetim Komisyonunun korsan kitapla mücadelesinin söz konusu proje kapsamında daha da etkili olacağı muhakkaktır.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ise projenin sonucunda Tüm vatandaşların gönüllü telif hakkı savunucusu ve fahri denetçi olması için bir uygulama geliştirdiklerini söylemiştir.