ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Isparta “Gezelim Görelim” adlı Turizm Belgesel Proğramında TRT 1'de....

Isparta’nın güzelliklerini, doğasını, yemeklerini, kültürünü ve insanların sıcaklığının yansıdığı; proğram sunuculuğunu Nuray YILMAZ’ın yaptığı “Gezelim Görelim” adlı Turizm Belgesel Proğramı 6 Aralık Cumartesi saat 16.00’da ve 13 Aralık Cumartesi saat 16.00’da  TRT 1 ekranında 2 bölüm halinde yayınlanacaktır.

İlimizin kültür ve turizm değerleri ile ekonomik zenginliklerini tanıtmak amacıyla TRT-1’in eskimeyen programı Gezelim-Görelim ve programın eskimeyen yüzü Nuray Yılmaz ile ekibi çekimlerini 28-29-30 Ekim 2014 tarihleri arasında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Isparta Belediye Başkanlığı, Gelendost Kaymakamlığı, Gelendost Belediye Başkanlığı, Gelendost ilçesi Yenice Köyü Muhtarlığı, Eğirdir Kaymakamlığı,Eğirdir Belediye Başkanlığı, Eğirdir ilçesi Yukarı Gökdere Köyü Muhtarlığı, Elele Derneği ve Barida Sanatevi destekleriyle gerçekleştirmiştir.

6 Aralık Cumartesi günü TRT 1 kanalında saat 16.00 ‘da yayınlanacak olan Gezelim-Görelim Programı’nın 1. bölümünde; Gelendost ilçesi Yenice Köyünün yöresel yemekleri, kıyafetleri, köyün kültürel değerleri, köy kadınlarının kerevit ağı örümü  ve Eğirdir Gölü ile Hoyran Gölünün birleştiği boğaz  Kemer’den çekilmiş, Balıkçı barınakları ile balıkçıların kerevit avlamaları programa yansımıştır. Eğirdir Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ile Eğirdir Belediye Başkanlığı işbirliğinde Gezelim-Görelim ekibi için özel olarak Eğirdir Gölüne yavru Sazan ve Aynalı Sazan yavrusu salımı yapılmış ve Eğirdir ilçesi Canada’daki Fahri Bey Konağı’nda Eğirdir elmasından, elmalı pide, elmalı çorba, elmalı ekmek, elma suyu konsantresi, Eğirdir sazanı balık dolması, salamura balık (kurma balık), kerevit (ıstakoz), (ıstakozlu) kerevit melemen çeşitleriyle ilçenin damak tadı tanıtılmıştır.

            13 Aralık Cumartesi günü yine TRT 1 kanalında saat 16.00’da yayınlanacak programın 2. bölümünde; Eğirdir İlçesi Yukarı Gökdere Köyünde yapılan çekimlerde ise köy halkı Gezelim-Görelim ekibine elmalarla güzel bir sürpriz yapmış olup, elmanın tüm çeşitlerini sergileyen Yukarı Gökdereliler ayrıca; yemek kültürünü, büyük kazanlarda yaptıkları düğün yemeklerini ve halk oyunlarını da tanıtmışlardır. Isparta Belediye Başkanlığı Ahşap Ağaç Oyma Atölyesi’nde yapılan çekimlerde Gezelim-Görelim ekibi özellikle bayanların çalışmasına ve bir sanat becerisi kazanmasına dikkat çekmiş olup, Salvador Dali’nin ve Picasso’nun karmaşık eserlerinin ahşap üzerine aktarılmasını hayranlıkla izlemişler. Mülkiyeti Isparta İl Özel İdaresine ait olan Elele Derneği Gül Köşk’ünde Isparta’nın şehir yaşantısı canlandırılmış, kent merkezinde davetlerde sunulan yemekler yapılmış ve Isparta yöresine ait türküler ve halk oyunları tanıtılmıştır.