ISPARTA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

“ Bir Usta Bin Usta” Projesi Kapsamında “Deri Aksesuar Yapımı Kursu” açılacaktır...

Anadolu Sigorta tarafından, Bakanlığımız Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünün teknik danışmanlığında, Rüya Bilim ve Sanat Derneği işbirliği ile yerel meslekleri yaşatmak ve gelecek nesillere aktararak genç ustalar yetiştirilmesinin hedeflendiği “ Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesi kapsamında İlimizde “Deri Aksesuar Yapımı Kursu” açılacaktır.

“Bir Usta Bin Usta Projesi’nin amacı, kamuoyunun ilgisini kaybolmaya yüz tutan mesleklere ve yerel değerlere çekmek, bu mesleklerin yeniden canlanmasını sağlamak ve meslek ustalarının deneyimlerinin gelecek genç nesillere aktarılmasını sağlamaktır.

Proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün teknik danışmanlığında yapılmaktadır. İlimizde kaybolmaya yüz tutmuş dericilik mesleğinin sanatsal ürünlerle birleştirilerek mesleki ve sanatsal anlamda ulusal ve uluslararası alanda tanıtarak ilimiz kültürüne ve ekonomisine katkı sağlamak hedeflenmektedir. Deri Aksesuar Yapımı Kursu, Müdürlüğümüz Hizmet Binası Güzel Sanatlar Atölyesinde hafta içi her gün 09.30-15.30 arası yapılacaktır. Mart ayında başlayacak olan kurs programı, toplamda 256 saat olup üç ay süresince devam edecektir.

            Bakanlığımız Sanatçı Tanıtım Kartı bulunan deri ustası İbrahim ATALAR’ın eğitmenliğinde 20 kursiyer yetiştirilecek ve bu 20 kursiyerimize Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlığımız onaylı sertifika verilecektir. Kurs sonunda yapılacak belge töreni ile birlikte bir sergi düzenlenecek ve kursiyerlerimizin yapmış oldukları eserler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Ayrıca Anadolu Sigorta, 2011 yılında Türkiye İş Bankası ile de mikro kredi konusunda özel bir çalışma yapmış, buna göre Türkiye İş Bankası “Bir Usta Bin Usta” kursiyerlerine özel koşullu mikro kredi imkânı sunacaktır. Eğitim sürecinde, teknik donanıma sahip olan kursiyerler eğer dilerlerse eğitim sonunda verilen katılım belgeleri ile Türkiye İş Bankası'nın hazırladığı özel koşullu krediden yararlanabilecekler. Anadolu Sigorta böylece, sadece mesleki eğitim konusunda değil, mesleği yaşatmaya yönelik yapılan çalışmalara da destek olacaktır.

 “Bir Usta Bin Usta” Projesi Hakkında

“Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesi, Türkiye genelinde kaybolmaya yüz tutan meslekleri yaşatmak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Her yıl 5 farklı ilde ve meslekteki ustaların, toplam 100 gence birikimlerini aktarmasının hedeflendiği projede 10 yılın sonunda 50 meslekte toplam 1000 ustanın yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Proje daha önce, iletişim sektöründe dünyanın en prestijli ödüllerinden sayılan uluslararası Sabre Awards’da “Altın SABRE 2012”, Demirkent Sosyal Sorumluluk Ödülü, Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen İletişimin Zirvesindekiler Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü ve 17. Motif Halk Bilim Ödülleri Büyük Ödülü’nü kazanmıştı.

Son olarak Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından bu sene 12.’si düzenlenen Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nde Büyük Ödül de Bir Usta Bin Usta projesine layık görüldü.

Bir Usta Bin Usta kapsamında 2014 yılında yapılacak olan kurs ve iller şu şekilde sıralanıyor; Çanakkale’de ‘Çini İşlemeciliği’, Erzurum’da ‘Oltu Taşı İşlemeciliği’, Isparta’da ‘Deri Aksesuar Yapımı’, İzmir’de ‘Keçe Aksesuar Yapımı” ve Şanlıurfa’da ‘Kehribar Taşı İşlemeciliği”